سورس مدیا (منبع رسانه) - srcm (source media)

سورس مدیا - SRCM (Source Media)

بازاریابی موبایلی چقدر مهم است؟

موبایل مارکتینگ یا بازاریابی موبایلی

طبق آمار های رسمی گوگل ، استفاده کاربران از موبایل خیلی بیشتر از دسکتاپ یا کامپیوتر است. لذا صاحبان سایت ها ، برندها ، شرکت ها و فروشگاه هایی که نگاه روشنی به تقویت کسب و کار خود دارند، وارد تجارت یا بازاریابی موبایلی شده اند.

موبایل یا عضوی از بدن انسان؟!

وقتی از موبایل حرف می زنیم، در حقیقت صحبت از چیزی است که همیشه در نزدیک ترین نقطه تماس با بدن انسان هاست. آنقدر نزدیک که انگار جزئی از بدن آنها شده است و کمتر از خود دور می کنند.

خب ویژگی های خاصی در آن وجود دارد، که باید به انسان برای داشتن چنین وابستگی عمیقی حق داد!

 • وسیله ای کاملا شخصی با حافظه ای زیاد
 • قابلیت اتصال لحظه ای به تمام دنیا از طریق اینترنت
 • دسترسی سریع به اطلاعات :
  حتی افرادی که ادعا میکنند فقط با دسکتاپ یا کامپیوتر فعالیت میکنند هم می بینی در لحظات حساسی که باید در چند ثانیه به اطلاعات دسترسی داشته باشند، از گوشی همراهشان استفاده می کنند.
 • پرداخت آنی:
  از دیگر ویژگی های گوشی همراه که برای موضوع بازاریابی موبایلی هم دارای اهمیت است، خرید و پرداخت آنی می باشد بنابراین مشتریان شما هم با مشاهده تصویر اجناس یا خدمات شما ممکن است بلافاصله و بدون حضور فیزیکی اقدام به خرید یا سفارش نمایند.
 • ارسال سریع اطلاعات:
  شبکه های اجتماعی نیز در این عرصه به کمک انسان ها آمده اند و ارسال فایل و تصویر های با حجم بالا را آسان نموده اند. با این اوصاف آیا نباید موبایل را جزء جدانشدنی از انسان دانست؟!و چقدر باید به بازاریابی موبایلی اهمیت داد؟!

موبایل مارکتینگ از گذشته تا به حال

در گذشته تصور رایج از موبایل مارکتینگ متمرکز در کمپین  sms یا همان پیام متنی بود اما سالیانی است که این تجارت درحال گسترش است و مشتریان با گوشی همراه خود به سایت یا دیگر صفحات مجازی مرتبط با فروشندگان اتصال پیدا میکنند و از دوردست ترین نقاط پرداخت اینترنتی میکنند.

خودتان سیر تطور بازاریابی موبایلی را مشاهده کنید:

 • پیام کوتاه یا SMS
 • بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی رایگان
 • بازاریابی با سایت و لندینگ پیج
 • اپلیکیشن ها
 • ریپورتاژ آگهی
 • تبلیغات در بازی های موبایلی و شبکه های اجتماعی مثل یوتیوب
 • بارکد کیو آر QR
 • و…

چند پیشنهاد برای موفقیت در موبایل مارکتینگ

 1. اطلاع نسبی از پرسونای مخاطبان
  اولین گام هایی که در این عرصه برمیدارید این است که بدانید چه با چه طیفی از مردم سر و کار دارید؟ پیر یا جوان ، مرد یا زن یا هردو دسته؛ موقعیت مکانی ایشان، علاقه و سلایق مشتریان.
 2. مدیریت برنامه ها و هدف گذاری
  قطعا هدف شما باید برای خودتان مشخص باشد و عرصه موبایل مارکتینگ فقط به آن جامه تحقق می پوشاند. در قدم اول اهداف واضحی را ترسیم کنید؛ مثلا ممکن است هدف اولیه شما پرسونال برندینگ باشد یا معرفی محصولات کمیاب و جدید
 3. مشورت با استراتژیست موبایلی و محتوایی
 4. رصد کردن رقیبان کاری؛ توجه به نقاط قوت یا ضعف تجارت آنها
 5. ایچاد کمپین فروش یا ایجاد لندینگ پیج
 6. تشویق مشتریان
  مانند خیلی از شرکت ها که پیشنهاد های ویژه مناسبتی از جمله تخفیف و ارسال رایگان یا هدیه برای مشتریان خود قرار می دهند.

بخشی از خدمات گوگل برای بازاریابی موبایلی و سایت ها

ابزار گوگل ترند ( google trend ) که کلمات پر کاربرد مربوط به تجارت شما را تشخیص می دهد و از این مسیر ، پرسونای کلی مخاطبان و مکان های مشتریان شما را پیدا می کند. شما جهت تولید محتوای مربوط به کسب و کارتان ملزم به استفاده از آن هستید.

ابزار گوگل ادموب ( google admob ) که تبلیغ شما را در صفحات پر بازدید نشان می دهد. گوگل ادموب بر اساس یک سری اولویت ها روی آن تبلیغ قیمت گذاری می کند و آن را به نمایش می گذارد.

ابزار گوگل ادز ( google ads ) که برای بالا رفتن نرخ بازدید سایت شما بکار می رود که در بازاریابی موبایلی شما نیز تاثیر بسزایی دارد.

ابزار گوگل آلرت ( google alert ) فقط با ثبت اسم برند یا محصول خود می توانید، به راحتی تمام مطالبی که نام شما یا محصولتان در آن ها ثبت شده ببینید و همچنین از بازخورد مثبت یا منفی کاربران مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیرعامل

Mohammad Amin Azadian محمد امین آزادیان - برنامه نویس و طراح رابط کاربری و تجربه کاربری