سورس مدیا (منبع رسانه) - srcm (source media)

سورس مدیا - SRCM (Source Media)

نرم افزار فیگما ؛ قدرت و شهرت یک طراح سایت

در مورد طراحی وب می­توان به دو موضوع طراحی رابط ­کاربری UI و طراحی تجربه­ کاربری UX اشاره کرد. نرم افزارهای ­ طراحی UI و UX گستردگی و تنوع زیادی دارند اما تنها تعداد محدودی از آنها مورد تایید طراحان وب هستند.

در این مقاله قصد داریم به سراغ یکی از برترین برنامه‌­های طراحی UI و UX یعنی فیگما برویم و همه چیز را در مورد آن بررسی کنیم.

فیگما چیست؟

فیگما یک ابزار طراحی بر اساس فضای ابری (Cloud) است که در عملکرد و ویژگی ها مشابه اسکچ است، اما با تفاوت هایی که فیگما را برای همکاری تیمی بهتر می کند. فیگما فرایند طراحی را ساده تر می­کند و از برنامه های دیگر در کمک به طراحان و تیم ها برای همکاری کارآمد موثر تر است.

قابلیت Version Control یکی دیگر از مزایای استفاده از برنامه فیگما است که به‌­وسیله آن می­توان در هر مرحله­‌ای از طراحی به مرحله قبل برگشت و مورد مربوطه را تغییر یا اصلاح کرد.

ساخت اجزا و یا  Components ها یکی دیگر از مزایای برنامه فیگما محسوب می­گردد. به­‌وسیله این قابلیت می‌­توان با ساخت اجزا و ترکیب کردن آنها اشکالی را به­‌وجود آورد و ذخیره کرد و در زمان نیاز از این اجزا استفاده نمود.

اجرای فیگما روی هر سیستم عاملی :

فیگما روی هر سیستم عاملی که بتواند یک مرورگر وب را اجرا کند، قابل استفاده است   Mac، Windows ، Linux  و حتی  Chromebookها می توانند از فیگما استفاده کنند. این تنها ابزار طراحی در نوع خودش هست که همچین قابلیتی را دارد و در مکان هایی که از سخت افزارهایی با سیستم عامل های مختلف استفاده می کنند همگی می توانند فایل های فیگما را به اشتراک بگذارند، باز کنند و ویرایش کنند.

در بسیاری از سازمان ها، طراحان از Mac و برنامه نویسان از Windows استفاده می کنند . فیگما برای گردآوری این دو گروه کنار هم کمک می کند. ماهیت فراگیری فیگما همچنین از آزار دهندگی PNG-pong (زمانی که تصاویر آپدیت شده مداوم بین تیم طراحی جابه جا می شود)جلوگیری میکند.

در فیگما برای در دسترس قرار دادن کار طراحی نیازی به مکانیزم واسطه ای نیست.

متد‌های استفاده از فیگما

طراحی رابط کاربری UI در نرم افزار فیگما

به­‌منظور استفاده از برنامه فیگما می‌­توان از روش نصب نرم ­افزار و یا نسخه تحت وب استفاده کرد. برای نصب نرم­ افزار فیگما باید با استفاده از نرم افزارهای تغییر IP (…شکن) به سایت فیگما مراجعه کرد و با دانلود نسخه مربوط به ویندوز و یا سیستم ­عامل مک مراحل بعدی نصب را انجام داد.

نسخه تحت وب این برنامه از طریق وبسایت فیگما و با استفاده از سرویس‌های تغییر آی پی قابل دسترس است.

استفاده از فیگما برای هر مدت زمانی مزایای این ابزار همکاری زنده را نشان می دهد. این ابزار تیم ها را بر روی انجام وظایف خود متمرکز می کند و  آن ها را به آشکارسازی کامل تشویق می کند که در زمان ساخت یک سیستم طراحی برای انواع رشته ها بسیار ضروری است.

همکاری در فیگما ساده و آشناست

با استفاده از فیگما ، یک تیم لید طراحی می تواند فقط با باز کردن فایل اشتراک گذاشته شده متوجه شود که در هر زمان اعضای تیم چه چیزی را طراحی می کنند. اگر یک طراح به نوعی تعبیر اشتباهی از داستان سیر کاربر داشته باشد، این ویژگی به رهبر تیم این اجازه را می دهد که مداخله کند، مسیر را درست کند و ساعت های یی شماری را که ممکن بود هدر برود ذخیره کند.(در مقابل، تیم هایی که از اسکچ استفاده می کنند هیچ راه سریعی برای اینکه به طراحان بگویند که راه را اشتباه می روند یا خیر وجود ندارد.)

اشتراک گذاری آسان در فیگما

فیگما همچنین اجازه ی اشتراک گذاری هر فایل، صفحه یا قاب (که در سایر ابزارهای طراحی آرت بورد (artboard) نامیده می شود) براساس مجوزها را می دهد. زمانی که پیوند اشتراک گذاری در یک قاب در یک صفحه ایجاد می شود، فردی که روی آن لینک کلیک می کند یک نسخه از فیگما را روی مرورگر باز می کند و یک نمای بزرگ شده از قاب بارگیری می شود.

این شکل از اشتراک گذاری انتخابی، از فایل تا قاب، به طراحان، صاحبان محصول و توسعه دهندگان اجازه می دهد دقیقا آنچه را که در ابزارهای خطایابی و نرم افزارهای اجتماعی مانند Confluence و SharePoint لازم است، به اشتراک بگذارند.

آنلاین بودن فایل‌ها و پروژه‌های فیگما

فایل های پروژه را می توان به راحتی در یک نمای اختصاصی سازماندهی کرد.

از آنجا که Figma یک برنامه آنلاین است، با نمایش پروژه ها و فایل های آن ها در نمای اختصاصی، سازماندهی پرونده ها را انجام می دهد. فیگما همچنین از چندین صفحه در هرفایل مانند اسکچ پشتیبانی می کند.

لایبریری‌های آماده فیگما

رویکرد فیگما به کتابخانه های مولفه ای، ساده و با قابلیت مدیریت آسان است.

طراحان می توانند فایل هایی پر از اجزای سازنده ایجاد کنند یا از اجزای درون صفحه برای سازماندهی یک کتابخانه الگویی استفاده کنند. هر فریم در یک صفحه فیگما به بخش سازمانی در کتابخانه تیم تبدیل می شود. (نیازی به ایجاد سلسله مراتب نیست)

یک راه برای سازماندهی کتابخانه این است که یک پروژه صرفا به مولفه ها اختصاص یابد. فایل های درون آن پروژه در صورت لزوم میتوانند سازماندهی شوند و صفحات موجود در آن پرونده ها را می توان به ترتیب مرتب کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم که برنامه طراحی رابط کاربری فیگما را به­‌طور مختصر معرفی کنیم و قسمت­های مختلف و قابلیت های این برنامه را تا آنجایی که امکان بود تشریح کنیم. باید در نظر داشت که نرم ­افزار فیگما یکی از بهترین برنامه‌­ها در طراحی رابط کاربری است و با مجموعه ویژگی­‌هایی که دارد در چند وقت اخیر موجب کوچ بسیاری از طراحان از برنامه‌­های دیگر نظیر Adobe XD به فیگما شده است.

منبع : https://www.toptal.com/designers/ui/figma-design-tool

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیرعامل

Mohammad Amin Azadian محمد امین آزادیان - برنامه نویس و طراح رابط کاربری و تجربه کاربری