سورس مدیا (منبع رسانه) - srcm (source media)

سورس مدیا - SRCM (Source Media)

کلمه کلیدی در سئو

کلمه کلیدی در سئو | کلید واژه اصلی

اهمیت کلمات کلیدی

هر محتوا و مطلب مفید در سایت شما، باید بر اساس کلمه کلیدی مناسب نوشته شده باشد. مقالاتی که خالی از کلید واژه کاربردی باشد، نمی تواند در رقابت با دیگر سایت ها حرفی برای گفتن داشته باشد.
گوگل بر اساس دقت شما در انتخاب این کلمات ، مقاله و سایت را ارزیابی می کند و بهترین ها را در صفحه جستجوگر کاربران نشان می دهد.

کلمه کلیدی چیست؟

شما قصد دارید که محصول یا خدمات خود را در سایت به مشتریان یا متقاضیان نشان داده یا معرفی کرده و بفروشید. آن محصول یا آن کلمه اصلی که معرف آن است و پل ارتباطی عرضه کننده و مشتری است، کلمه کلیدی است.

کاربر آن واژه را در گوگل سرچ می کند و با انبوهی از نتایج روبرو میشود و شما نیز باید مقاله ای با همان واژه مورد نظر به موتور های جستجو گر ارائه دهید و بر اساس پارامتر هایی که خزنده های گوگل دارند، مقاله شما ارزش گذاری می شود و میتواند در اولین نتیجه های پیشنهادی به کاربران نمایش دهد.

اهمیت گوگل به کاربران

فراموش نکنید که گوگل رضایت کاربران را در اولویت قرار می دهد تا رضایت خودش! این قابلیت هوش مصنوعی ، مدیران سایت ها را مجاب می کند تا مقالات خود را بر اساس کلمه یا کلمات کلیدی تولید کنند که مشتریان آن را دنبال می کنند و به آن نیاز دارند.

در گذشته سایت ها یک کلمه کلیدی پر کاربرد را انتخاب کرده و خودشان نیز آن را تکرار می کردند تا بازدید بیشتری بگیرند اما با آمدن الگوریتم پاندا ، خط قرمزی کشیده شد بر سایت های ضعیفی که مقالات بی کیفیت ارائه می دادند و نیاز های مردم را برطرف نمی کردند.

مدیران سایت باید دقت داشته باشند که دیگر تکرار بی رویّه کلمه کلیدی نه تنها مفید نیست بلکه وبسایت ممکن است حتی در حالت پنالتی قرار بگیرد. مقالات باید از جهت محتوایی کاملا غنی و کاربردی و مفید باشد تا مورد اقبال مردمی قرار بگیرد. آن وقت گوگل هم به آن صفحه نمره خوبی می دهد و در نتایج به خوبی نشان می دهد.

بهترین و خاص ترین انتخاب

حتما این سوال برایتان پیش می آید که کلمات مهمی که بازدهی خوبی در نتایج کسب می کنند چیست و چگونه آن را پیدا کنیم؟

تحقیق کلمات کلیدی گاهی به صورت ” محلی ” قابل انجام است و اگر به درستی انجام پذیرد، مطمئن باشید کلیک های کاربران سرازیر سایت شما میشود.

منظور از تحقیق محلی این است که بدون استفاده از ابزار هایی که گوگل در نظر گرفته است، ببینید چه عبارتی در کشور یا شهر شما قابلیت ترند شدن را دارد. از نظر اجتماعی ، سیاسی ، بازار ، حل مشکلات رایج خانواده ها ، راهکار های علمی و مفید اقتصادی و هر موضوعی که مورد توجه سایت های رقیبان شما تا الان نبوده است.

بله؛ نکته اینجاست که رتبه گرفتن در عباراتی که ترند شده و رقیبان شما در جنگ برای تصاحب رتبه گوگل هستند، دشوار است.
اما کلمات زیادی نیز هستند که هنوز به حیطه رقابت نیافتاده اند اما در جامعه بسیار پرکاربرد هستند.

راه دیگر تحقیق کلیدواژه ها ، استفاده کردن از ” ابزار های گوگل ” است. ابزار های زیادی برای یافتن کلمات کلیدی وجود دارد و برخی از آن ها پولی است و بعضی رایگان . یک سری ترفند ها نیز برای پیدا کردن رایگان کلیدواژه ها وجود دارد مانند همین مورد اول که پایین توضیح می دهیم:

 1. SERP  یا صفحه نمایش نتایج گوگل
  حتما هنگام سرچ کلمه مورد نظر خود، متوجه قابلیت های جالب آن شده اید. خود گوگل پیشنهاد هایی برای جستجوی دقیق تر کلمات می دهد و همچنین شما را با سایت های رقیبان مواجه می کند که می توانید متوجه شوید که آن ها از چه کلمات کلیدی برای گرفتن ترافیک کلیک ها استفاده نموده اند.
 2. ابزار Ahrefs keyword
  که هم سایت رقیبان شما را تحلیل می کند و به یافتن عبارات کمک می کند و هم سختی و آسانی واژه ها را آنالیز می کند.
 3. Google keyword planner “ GKP ”
  که به شما برای یافتن کلمات ایده میدهد و میزان جستجو عبارات را در زمان های مختلف نشان می دهد. همچنین پیشنهاد های خوبی برای انتخاب می دهد. برای دسترسی به کیورد پلنر از مسیر پنل Google ads وارد شوید و از امتیاز های این ابزار دسترسی رایگان است و فقط باید یک اکانت در گوگل ادز باز کنید.
 4. Google trend
  اگر بین دو کلمه برای انتخاب کلید واژه مورد نظر تردید دارید، می توانید از این طریق بهترین را انتخاب کنید. گوگل ترند به شما میگوید در یک بازه زمانی و در مکان مورد نظر، کدام کلمه ترند می شود و بیشتر کلیک میخورد.
 5. استفاده هوشمندانه از ابزار گوگل سرچ کنسول
  کوئری یا کلماتی که می تواند به عنوان کلیدواژه استفاده شود را با توجه به مقالاتی که از پیش در سایت گذاشته اید به شما پیشنهاد می دهد. برای یک متخصص سئو ابزاری بسیار بسیار مهم تلقی میشود و می تواند استراتژی محتوا سلیا خود را بر اساس داده های کنسول بچیند.

قرار دادن کلیدواژه ها

بصورت نکته وار به چند مورد مهم اشاره می کنیم:

 • استفاده آن ها در تایتل و متن طوری که مقاله بر محور آن باشد.[فقط زیاده روی نکنید]
 • قرار دادن آن ها در هدینگ ها یا تگ H2 و H3
 • از یک کلمه کلیدی اصلی در دو مقاله استفاده نکنید! [صفحات داخلی خود را وارد رقابت نکنید!]
 • می توانید واژه کلیدی را با رعایت اسلوبش در متای توضیحات یا همان دیسکریپشن و متای عنوان قرار دهید. اگر هم سایت خود را با وردپرس راه اندازی کردید نوشتن متا ها به آسانی انجام می گیرد.
 • حتما و حتما دقت کنید که کلمه کلیدی را به صورت بی رویه تکرار نکنید؛ البته اگر نگران سایت خود هستید!
 • از Google  search Console استفاده کنید؛
  کوئری یا کلماتی که کلیک خور آن به سایت شما زیاد است و می تواند کلمه کلیدی خوبی برای باشد را از طریق پلن سرچ کنسول پیدا کنید.

یک نکته در انتخاب Long tail

همیشه دنبال واژه هایی نباشید که در فضای مجازی وایرال شده اند و همه سایت ها برای آن رقابت می کنند. این گونه کلمات معمولا ساده و پر تکرار هستند.

برای پیدا کردن عبارات کلیدی عالی هرچقدر زمان بگذرید، نتیجه عالی تری می گیرید. این نکته نیز جالب به نظر میرسد که عبارات طولانی یا Long tail شاید حتی جستجو و رقابت کمتری داشته باشند اما بازدهی بهتر و کاربران هدفمند و مشتریان واقعی دارند.

مثلا ” خرید جارو برقی ” بسیار در گوگل جستجو میشود اما اگر سایتی دنبال جستجو هدفمند و یافتن مشتری واقعی باشد، می تواند از ” جارو برقی بوش “، ” جاروبرقی بوش مشهد ” استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیرعامل

Mohammad Amin Azadian محمد امین آزادیان - برنامه نویس و طراح رابط کاربری و تجربه کاربری